Главная | Регистрация | Вход | RSSСуббота, 27.04.2024, 03:38

Cайт учителей начальных классов 

Славянской ООШ №15


Вы вошли как Гость Группа "Гости"
Приветствую Вас Гость


Меню сайта
Категории раздела
Назаренко И.Н. [2]
Сторожев С.В. [14]
Назаренко Н.И. [2]
Чайченко Л.А. [1]
Мартюшева Л.В. [0]
Мельник Г.Н. [3]
Голуб Г.А. [3]
Дащенко А.А. [1]
Кузнецова С.В. [6]
Лукьянова В.И. [3]
Некрасова О.В. [1]
Антоненко Е.Н. [0]
Block title

«Методичний портал»

НАШЕ КРЕДО
Коли думаєш про дитину, уявляєш ніжну квітку троянди, на якій тремтить крапля роси. Яка обережність і ніжність потрібні для того, щоб зірвавши квітку, не зронити краплю. Ось така ж обережність потрібна батькам і педагогам кожну хвилину, щоб виростити справжню ЛЮДИНУ!

Афоризмы
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 20
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа

Каталог статей

Главная » Статьи » Сторожев С.В.

Корінь слова. Спільнокореневі слова

Тема.    Корінь слова. Спільнокореневі слова.
Мета:    познайомити учнів з поняттями «корінь» , «спільнокореневі слова»;  
                    розвивати комунікативні вміння та навички, увагу до лексичного 
                    значення слів; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати  
                   повагу до традицій українського народу, любов і бережливе ставлення   
                   до   рослин.
Обладнання: картки зі словами, опорні схеми, малюнок дерева, символічне  
                        зображення етапів уроку, музичний центр,  іграшка свинки
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
- Ручки ?   - Є!
-Підручник ?   -Є!
-Ну, а зошит маєм?  -Маєм!
-Молодці! Тоді урок, три-чотири... -Починаєм!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 
    Повторегння частин мови (картки різного кольору)
Читати, читацький, читання, начитка
Шум, шуміти, шумний, прошумів
Дружба, дружний, дружити, подружка
Світлий, світити, світло, світлофор
Письмо, писанка, писати, розписний

До яких частин мов відносяться. (На дошці опора:
Іменник → назва→хто?що?
Прикметник→ознака→який?які?
Дієслова→дія→що робити?що зробити?)
    Робота у мобільних групах
Чи  однакові слова? Чи  схожі? Чим? (змістом, частково написом).
Хтось із вас схожий на маму, хтось на тата, хтось на дідуся, або бабусю. У когось угадуються риси рідної тітоньки, або, навіть, двоюрідного дядька. Як ви думаєте, чому? (Бо це наш   родичі). Слова також можуть бути родичами, або як їх називають спорідненими. Про такі слова ми сьогодні з вами будемо вести розмову.

ІІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 
 Прихід  весни. 
Весна. Добрий день, діти! А чи знаєте хто я така? Не знаєте? Я – весна.
Хл. Так на вулиці ще лютий місяць, а це зима. 
Весна. А я як раз поспішаю на зустріч з нею. Ми з нею домовилися зустрітися та помірятися силою.
Дівч. А мені бабуня розказувала, що 15 лютого зима зустрічається з весною.
Весна. А хто знає,  як це свято називається?
Хлопчик 2. Це свято називається Стрітення.
Весна. Вірно. На це свято люди здавна робили спостереження, щоб прогнозувати майбутню погоду. Може хто із вас знає такі народні прикмети?
Д 2. Нам на уроці розказували, що якщо в цей день буде відлига, то весна буде пізньою.
Х 3. А якщо піде сніг, то весна буде довга та дощова.
Д 3. Якщо буде сильний вітер, то рік буде поганий на врожай.
Весна. Молодці. Будемо надіятися, що вітру не буде і вродить гарний урожай і на хліб , і на овочі, і на фрукти. До речі, ви знаєте навіщо у садках дерева прикривають старим листям або травою 
Х 4. Щоб дерева взимку не загинули.
Весна. Вірно. Щоб не замерз їх корінь. Бо дерева без нього не зможуть жити.
                                   (Весна розповідає вірш)
У дерева могутнього,
У лагідної квітки
Обов'язково корінь є.
Запам'ятайте, дітки.
Але, як корінь відірвать,
Чи шкоду з ним зробить,
Не буде дерево стоять,
Не зможе квітка жить.

Вчитель. Сьогодні ми теж з дітьми збираємося говорити про корінь, але корінь незвичайний, а корінь слова.

Не тільки корінь у рослин,
У слові ріднім є.
Буває там здебільш один.
Ось правило моє:
Частину слів споріднених 
Назвали корінь люди.
У ньому значення для них
Завжди чимсь схожим буде. (написано на дошці)

Сьогодні на уроці  ми почнемо знайомство зі спорідненими словами,  будемо вчитися визначати в них спільну частину. Але спочатку давайте подякуємо  Весну-красну за прихід до нас на урок 
Діти. Спасибі! 
В. Ще раз вас дітки вітаю зі святом Стрітення. А чи знаєте ви, як називається  Новий рік, що незабаром настане по Східному календарю?
Дів. Рік Свинки.
В. Вірно. Тому сьогодні зі мною до вас на урок прийшла моя подружка Свинка-Василинка. Вона залишиться сьогодні з вами і запропонує  завдання. А поки що,   запрошую всіх у коло.
Водить з дітьми хоровод (фізкультвилинка)
                              Станьте, діти, станьте в коло
станьте в коло, станьте в коло
Скоро весна прийде в школу,
Прийде в кожний дім.
Повернись навколо ти,
Друзів зміг ти знайти
Весну в гості закликай
З друзями кружляй.
Станьте, діти, станьте в коло
станьте в коло, станьте в коло
Скоро весна прийде в школу,
Прийде в кожний дім.
Діти. До побачення, весна!
Весна. До побачення, діти. Не забудьте про завдання Василинки.

IV.    ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель. Ну, давайте подивимось, що за завдання нам приготувала Свинка-Василинка. (Достає лист з конверта, читає:
«Любі діти, я сподіваюсь, що ви виконаєте всі завдання Свинки Василинки і не дозволити, щоб загинуло Дерево Знання. Весна-красна.»)
В. Ну, що виконаємо завдання? Не дамо загинути Дереву Знання? (відкриває дошку)

 

 

 

(Достає завдання з конверта. Після виконання вішається до кореня дерева).

1.Каліграфічна хвилинка
Зараз будемо писати.
Треба дещо пригадати.
Взяли ручки в руки – раз!
Спинку вирівняли – два!
Зошит вірно положили,
І писати приступили.

    13 лютого
Класна робота
   орі  рінь
     ∩    ∩
∩    ∩    ∩                                                                               Листок 1
 
 2. Робота над правилом
Вч Давайте прочитаємо з  дошки,   як можна  назвати спільну частину споріднених слів?
  
Вч. всі разом (читають з дошки)
Частину слів споріднених 
Назвали корінь люди.(доповідь старших груп про корінь слів з карток)
чит шум друж  світ 
Такі слова називають ще спільнокореневими. 
У  на сторінці 26 давайте прочитаємо правило, яке нам запропоновує підручник
(читання правила)
Листок 2
3.Пошук спільнокореневих слів 
Спробуйте почути спільнокореневі слова. Запишемо  пари слів. Знайдемо корінь. Виділимо простим олівцем 
Вже зима сідає в сани –
Бо зимові дні останні.

Горобці, як співаки
Заспівали залюбки.


Дятел стука в стовбури.
Чути стукіт до гори.

Снігові пройшли завії,
На узліссі сніг темніє.

Лютий більше не лютує,
Бо весну уже він чує. 
  
    Але зверніть увагу на другу частину напису.
У ньому значення для них
Завжди чимсь схожим буде.(читають)
Корінь слова – найголовніша частина слова, бо вона несе в собі його значення!
          Листок 3

4. Закріплення вивченого
1 група – самостійна робота, вправа 54
2 група -  колективний розбір, виконання біля дошки вправи 52 
                                                     ( перевірка 1 групи)                                       Листок 4

5. Словникова робота. Повторення вивченого раніш.
    Скласти слово з букв, записати -  ніокрь (корінь)(картка)
    Скільки букв?(6) Скласти звукову схему. (–о=о= )Скільки звуків?(5) Чому звуків менше? (М’який знак не позначає звука)
    Робота з деформованим реченням.(записати)

 

    До якої частини належить слово корінь? (Це іменник, тому що відповідає на питання що?) Якого роду? (чол., він) В якому числі?(одн.  один)
    Які значення має слово «корінь»? (Корінь – орган рослин. Корінь – спільна частина споріднених слів. )
А ще у старших класах на математиці ви познайомитися з поняттям «корінь числа»
    Пошук спільнокореневих слів.(Давайте знайдемо для слова корінь родичів, тобто спільнокореневі слова)
        Корінь, корінчик, коріння, корінець (записати, виділити корінь)
Листок 5
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Робота з підручником.
    Про що нове ми з вами сьогодні дізналися? (Про корінь слова.)
Що називається коренем слова.? Прочитайте слова з вправи 53 (с. 26 підручника).
(Читання ). Знайдіть спільнокореневі слова, визначте корінь слова.
3. І ще одне – як ви думаєте, чи будуть спільнокореневими слова (таблички)
Літо – літечко (так), а слова  літечко – літак? (Думки розійшлися)
А про це ми з вами дізнаємося на наступному уроці.

Ну ось наше дерево мабуть не замерзне до весни. Але на всяк випадок ще краще накриємо його коріння. 
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу 55 (с. 27 підручника), вивчити правило. Розбір виконання.                             
                                                                                                                             Листок 6
Ви працювали сьогодні дуже добре. 
Ну що всі завдання Свинки-Василинки ми виконали? Якщо Свинка задоволена, вона нам зараз заспіває (вмикається свинка)
Урок закінчено.

Категория: Сторожев С.В. | Добавил: efremova-marina (09.11.2016)
Просмотров: 1493 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Block title
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright MyCorp © 2024
    Создать бесплатный сайт с uCoz